3 דברים שחשוב לדעת על הגשת תביעת נכות

סובלים מפגיעה או מחלה כלשהי, שגרמה לכם להפוך לנכים בצורה כזו או אחרת? על מנת שתוכלו להתמודד בצורה קלה יותר עם הנכות ממנה אתם סובלים, תוכלו להגיש תביעת נכות אל הבטוח הלאומי. ישנן תביעות רבות שניתן להגיש אל הביטוח הלאומי במקרים שונים, כאשר כל תביעה רלוונטית למקרים מסוימים. כדי שלא תתבלבלו, הכנו עבורכם מדריך עם 3 דברים שחשוב לדעת על הגשת תביעת נכות.

 

תביעת קצבת נכות כללית

בין אם אתם עובדים מהבית או מהמשרד, שכירים או עצמאים, עובדים במשרה מלאה או חלקית – כולכם צריכים לשלם דמי ביטוח לאומי מדי חודש. הביטוח הלאומי, כפי שניתן להבין מהשם שלו, הוא הגוף שאחראי על ביטוח האזרחים במדינה. אנחנו משלמים לביטוח הלאומי סכומי כסף שמשתנים בין אזרח ואזרח, ובהתאם אמורים לקבל שירותים שונים מאותו ביטוח לאומי בעת צרה.

כדי לקבל קצבאות, גמלות, פיצויים או שירותים מהביטוח הלאומי, יש להגיש תביעה אל הביטוח הלאומי. בין תביעות ביטוח לאומי השונות, ניתן למצוא תביעת קצבת נכות כללית. התביעה הזאת תאפשר לתובע לקבל, אם הוא ימצא זכאי, קצבה חודשית כספית.

הקצבה הזו אמורה לסייע לאנשים המתמודדים עם נכות כלשהי להתקיים מבחינה כלכלית בצורה נוחה יותר. הקצבה הזאת מתאפשרת גם לאנשים עם נכות שלא מאפשרת להם לעבוד, וגם לנכים שמצליחים לעבוד על אף המצב הגופני שלהם.

 

הנה 3 דברים שחשוב לדעת על תביעת נכות:

 

  • מהי הוועדה הרפואית?

את המונח "וועדה רפואית" אתם צפויים לשמוע לא מעט, במידה ותגישו תביעת נכות כללית לביטוח הלאומי. כאשר מגישים תביעות שונות לביטוח הלאומי, הגוף עצמו מעוניין בבחינת המצב של התובע באופן אישי. לתביעות הללו מצורפים מסמכים רפואיים המעידים על מצבו הרפואי של התובע.

ברוב המוחלט של המקרים, המסמכים הללו לבד לא מספיקים לביטוח הלאומי, והוא דורש מכם להתייצב אל מול וועדה רפואית. וועדה רפואית היא וועדה שתבחן אתכם ואת המצב הרפואי שלכם. היא תקבע האם יש לדחות או לקבל את התביעה שלכם, וכן תחשב את אחוזי הנכות שלכם.

 

  • כיצד מחושב גובה הקצבה?

גובה הקצבה הוא נגזרת של דרגת אי הכושר שקובעת לכם הוועדה הרפואית. בכל שנה סכומי הקצבאות משתנים. נכון לשנת 2022, קצבת נכות נעה בין 2,135 שקלים, הניתנים לאדם עם דרגת אי כושר של 60%, לבין 3,700 שקלים, הניתנים לאדם עם דרגת אי כושר של 75% או 100%.

 

  • מי זכאי להגיש את התביעה?

לא כל אדם עם מוגבלות מסוימת יכול להגיש תביעה לקבלת קצבת נכות. החוק קובע בדיוק מי יכול להגיש את התביעה ומי זכאי לקבל את הקצבה. לפי החוק, על התובע להיות בעל נכות רפואית של 60% או 40% במקרים ספציפיים, וכן לאבד את היכולת שלו להשתכר ב-50%.

תביעת נכות

אולי תאהבו גם את: